Równowaga PEH – od czego zacząć?

Równowaga PEH – od czego zacząć?

Pielęgnacja
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteś początkującą włosomaniaczką? Z pewnością słyszałaś więc już o równowadze PEH. Jej świadome uwzględnianie sprawia, że włosy zmieniają się nie do poznania, bo wyglądają na zdrowsze, błyszczące i zadbane. Zobacz, od czego zacząć, by rozpocząć pielęgnację zgodną z zasadami PEH!

Każde włosy, podobnie jak skóra, mają inne potrzeby. Indywidualna jest również równowaga PEH, czyli balans protein, emolientów i humektantów. Z czasem nasze włosy mogą zmieniać się i bardziej potrzebować konkretnego składnika. Przyczyną może być m.in. chwilowy spadek porowatości włosów lub farbowanie. Właśnie dlatego powinniśmy obserwować ich stan i w razie potrzeby dostosować pielęgnację do ich potrzeb. 

Proteiny to składnik budulcowy naszych włosów. Ich brak sprawia, że włosy stają się matowe, oklapnięte i wyglądają na zaniedbane. Nadmiar protein w pielęgnacji objawia się puchem, filcowaniem i plątaniem się. Niektóre osoby mogą całkowicie zrezygnować z używania protein w codziennej pielęgnacji. Wszystko zależy od porowatości i specyfiki włosów danej osoby. 

Emolienty to „powłoka” włosa. Odpowiednia ilość sprawia, że włosy są gładkie, miękkie i zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niemal wszystkie odżywki zawierają ich choćby niewielkie ilości. Co bardzo ważne, emolienty „domykają” w łuskach humektanty i proteiny, więc włosy są dzięki nim nawilżone i odżywione na dłużej.

Humektanty odpowiadają za nawilżenie. Niedobory tego składnika objawiają się „skrzypieniem” włosów przy ściśnięciu, puchem i plątaniem, podobnie jak w przypadku emolientów. 

Jeśli zastanawiasz się nad tym czego najbardziej potrzebują Twoje włosy, to spróbuj wykonać test porowatości, który znajdziesz w sieci. Wynik może zasugerować Ci, czego najbardziej mogą potrzebować Twoje włosy. Nie martw się jednak, jeśli pierwsze efekty wdrożonej pielęgnacji nie przyniosą pożądanych efektów. Czasami zdarza się, że najlepszym sposobem dostosowania kroków pielęgnacyjnych jest obserwacja włosów i działanie zgodne z metodą prób i błędów. 

Na rynku znajduje się wiele produktów, które posiadają oznaczenie co do składników, które zawierają. Ułatwia to codzienną pielęgnację, szczególnie początkującym osobom, które nie do końca potrafią rozpoznać nazwę składnika i przyporządkować ją do emolientów, protein lub humektantów. 

Jak zachować równowagę PEH?

Zachowanie równowagi PEG możliwe jest przede wszystkim przez określenie zapotrzebowania i ilości składników z poszczególnych grup. Nie ma uniwersalnej zasady, którą można zastosować, by wprowadzić świadomą pielęgnację w życie. Postaraj się na początku wypróbować podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji włosów. Włącz do rutyny używanie maski, odżywki i myj włosy w odpowiedni sposób. Postaraj się też wykonywać regularne peelingi skóry głowy i wcierki, co sprawi, że wzrost Twoich włosów znacząco przyspieszy. 

Rozpocznij przygodę z pielęgnacją i bądź dobrej myśli. Staraj się działać intuicyjnie i zgodnie z ogólnymi zasadami, które obowiązują w przypadku Twojej porowatości.

Zdj. główne: Alexandra Tran/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać fotobudkę na weselu, aby stworzyć niezapomniane wspomnienia?
Jak wykorzystać fotobudkę na weselu, aby stworzyć niezapomniane wspomnienia?
Odkryj kreatywne sposoby na wykorzystanie fotobudki podczas wesela, które uczynią twoją imprezę niezapomnianą i przechowają najcenniejsze wspomnienia na lata.
Depilacja laserowa – bo liczy się wygoda!
Depilacja laserowa – bo liczy się wygoda!
Na jaką depilację laserową najczęściej stawiają Polacy?
Zapachowe nowości 2021. Poznaj nowe perfumy warte uwagi
Zapachowe nowości 2021. Poznaj nowe perfumy warte uwagi
Oto zapachy, które przykuły uwagę redakcji!
Ostatnie wpisy