Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Farbowanie włosów to ingerencja w ich strukturę. Prowadzi do rozchylenia łuski włosa i w ten sposób wprowadzany jest pigment. Oczywiście poszczególne farby różnią się trwałością, a także rodzajem zastosowanego oksydantu. Można wybrać trwałe farby do włosów, ale jeśli po farbowaniu czy rozjaśnianiu chce się nieco zmienić lub odświeżyć kolor, można wybrać też toner do włosów. Jak farbować włosy, by ich nie osłabiać?
Decydując się na trwałą farbę do włosów, która utrzymuje się na włosach najdłużej i wymaga odświeżania z powodu pojawiającego się odrostu naturalnych włosów, należy zwrócić uwagę na jej skład. Jeżeli włosy są osłabione, to najlepiej wybrać farbę do włosów bez amoniaku. Należy zwrócić uwagę na to, by w jej składzie znalazły się także substancje nawilżające i odżywcze. Dostępne są farby do włosów, które zawierają naturalne oleje. Dzięki temu można uniknąć przesuszenia włosów tuż po farbowaniu. Częstym problemem jest bowiem to, że włosy farbowane po tym zabiegu są szorstkie, rozdwajają się i puszą. Obecność dużej ilości naturalnych olejów takich jak choćby olej arganowy niweluje ten problem. Farbowanie włosów takimi farbami w domu jest bezpieczne i mniej inwazyjne od wykonywania zabiegu przy użyciu farby z amoniakiem. Dzięki zastosowaniu farby z naturalnym olejem włosy po farbowaniu są miękkie i pełne blasku. Oczywiście także w tym przypadku trzeba dbać o odpowiedni czas koloryzacji i przestrzegać zaleceń. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na stężenie utleniacza. W przypadku włosów zniszczonych wcześniejszymi koloryzacjami należy unikać wysokich stężeń. Przed farbowaniem należy dokładnie połączyć mleczko utleniające i krem koloryzujący i nałożyć na całą długość włosów. Po zalecanym czasie należy spłukać farbę i nałożyć odżywkę z naturalnymi olejami, które dodadzą włosom miękkości.
Jeżeli włosy są osłabione na skutek wcześniejszego rozjaśniania czy częstej koloryzacji, to zamiast wybierać trwałą farbę do włosów otwierającą łuski włosa, lepiej postawić na toner do włosów. W tym przypadku należy dobrać taki, który zawiera odpowiednie chłodne lub ciepłe pigmenty, w zależności od odcienia, jaki chce się uzyskać. Tonowanie włosów jest polecane w przypadku chęci pokrycia siwych włosów, gdy częste farbowanie nie jest wskazane. Gdy odcień włosów nie spełnia oczekiwań, to toner do włosów może poprawić ich wygląd i pozwoli uzyskać pożądany odcień. Warto wiedzieć, że niebieski toner może zneutralizować pomarańczowe odcienie, a fioletowy pomoże pozbyć się żółtych pasm. Warto wiedzieć, że niezależnie czy wybierzecie toner do włosów kwasowy, czy alkaliczny, to nie zniszczy on pasm, gdyż oblepia włosy i nie wnika w ich strukturę, zatem nie powoduje dodatkowego rozchylenia łuski włosa. Tonery kwasowe polecane są po rozjaśnianiu. Z kolei alkalicznego pomogą odświeżyć kolor czy dodać refleksy.
Aby bezpiecznie farbować włosy, pamiętaj, by zachować odstęp pomiędzy kolejnymi koloryzacjami. Optymalny wynosi od 4 do 6 tygodni. Jednak, aby uniknąć degradacji włosów, warto przy częstym odświeżaniu koloru wybierać tonowanie, które nie będzie niszczyło struktury włosa. Ponadto pomiędzy kolejnymi zabiegami należy odpowiednio dbać o włosy, używając szamponów do włosów po koloryzacji, które wzmacniają i odżywiają kosmyki, a także odżywek i masek czy też sprayów termoochronnych.