Connect with us

Wpisz czego szukasz

Selectiver

Pielęgnacja

Równowaga PEH – od czego zacząć?

Alexandra Tran/unsplash.com

Jesteś początkującą włosomaniaczką? Z pewnością słyszałaś więc już o równowadze PEH. Jej świadome uwzględnianie sprawia, że włosy zmieniają się nie do poznania, bo wyglądają na zdrowsze, błyszczące i zadbane. Zobacz, od czego zacząć, by rozpocząć pielęgnację zgodną z zasadami PEH!

Każde włosy, podobnie jak skóra, mają inne potrzeby. Indywidualna jest również równowaga PEH, czyli balans protein, emolientów i humektantów. Z czasem nasze włosy mogą zmieniać się i bardziej potrzebować konkretnego składnika. Przyczyną może być m.in. chwilowy spadek porowatości włosów lub farbowanie. Właśnie dlatego powinniśmy obserwować ich stan i w razie potrzeby dostosować pielęgnację do ich potrzeb. 

Proteiny to składnik budulcowy naszych włosów. Ich brak sprawia, że włosy stają się matowe, oklapnięte i wyglądają na zaniedbane. Nadmiar protein w pielęgnacji objawia się puchem, filcowaniem i plątaniem się. Niektóre osoby mogą całkowicie zrezygnować z używania protein w codziennej pielęgnacji. Wszystko zależy od porowatości i specyfiki włosów danej osoby. 

Emolienty to „powłoka” włosa. Odpowiednia ilość sprawia, że włosy są gładkie, miękkie i zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niemal wszystkie odżywki zawierają ich choćby niewielkie ilości. Co bardzo ważne, emolienty „domykają” w łuskach humektanty i proteiny, więc włosy są dzięki nim nawilżone i odżywione na dłużej.

Humektanty odpowiadają za nawilżenie. Niedobory tego składnika objawiają się „skrzypieniem” włosów przy ściśnięciu, puchem i plątaniem, podobnie jak w przypadku emolientów. 

Jeśli zastanawiasz się nad tym czego najbardziej potrzebują Twoje włosy, to spróbuj wykonać test porowatości, który znajdziesz w sieci. Wynik może zasugerować Ci, czego najbardziej mogą potrzebować Twoje włosy. Nie martw się jednak, jeśli pierwsze efekty wdrożonej pielęgnacji nie przyniosą pożądanych efektów. Czasami zdarza się, że najlepszym sposobem dostosowania kroków pielęgnacyjnych jest obserwacja włosów i działanie zgodne z metodą prób i błędów. 

Na rynku znajduje się wiele produktów, które posiadają oznaczenie co do składników, które zawierają. Ułatwia to codzienną pielęgnację, szczególnie początkującym osobom, które nie do końca potrafią rozpoznać nazwę składnika i przyporządkować ją do emolientów, protein lub humektantów. 

Jak zachować równowagę PEH?

Zachowanie równowagi PEG możliwe jest przede wszystkim przez określenie zapotrzebowania i ilości składników z poszczególnych grup. Nie ma uniwersalnej zasady, którą można zastosować, by wprowadzić świadomą pielęgnację w życie. Postaraj się na początku wypróbować podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji włosów. Włącz do rutyny używanie maski, odżywki i myj włosy w odpowiedni sposób. Postaraj się też wykonywać regularne peelingi skóry głowy i wcierki, co sprawi, że wzrost Twoich włosów znacząco przyspieszy. 

Rozpocznij przygodę z pielęgnacją i bądź dobrej myśli. Staraj się działać intuicyjnie i zgodnie z ogólnymi zasadami, które obowiązują w przypadku Twojej porowatości.

Zdj. główne: Alexandra Tran/unsplash.com

Z wykształcenia i pasji dziennikarka. Niesamowitą radość sprawia jej pielęgnacja i uprawa roślin. Wolny czas spędza na czytaniu książek i oglądaniu filmów w domowym zaciszu. Uwielbia przestrzenie zaaranżowane w estetyczny i funkcjonalny sposób. Miłośniczka minimalizmu i klasycznych rozwiązań.

Kliknij by skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy

Ubrania

Kylie Jener zachwyca na pokładzie swojego odrzutowca! Nie zgadniecie co ma na sobie!

Dodatki

Stylistka Lawirantka podpowiada, jakie będą najważniejsze trendy nadchodzących miesięcy.

Uroda

Poznaj urodowe trendy na sezon wiosna-lato 2021!

Styl życia

To właśnie oni kreują makijażowe trendy na świecie. Najlepsi wizażyści, którym zaufały hollywoodzkie sławy!