Artykuł sponsorowany
Wielu zmotoryzowanych zna pojęcie ubezpieczenia OC – odpowiedzialności cywilnej – z tego, że jest wymagane przez prawo o ruchu drogowym. W przeciwieństwie jednak do AC nie chroni osób objętych ubezpieczeniem, a jedynie poszkodowanych w wyniku naszych działań, zatem w sytuacji, gdy to my jesteśmy sprawcami. Produkt ten jest przeznaczony dla osób, które cenią sobie finansowe bezpieczeństwo i doskonale zdają sobie sprawę z wysokości kosztów, które są związane z usunięciem wielu zniszczeń spowodowanych przez mieszkańców lub gości danego domu. Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie OC i poznaj jego zalety oraz to, przed czym chroni.
Staramy się być ludźmi odpowiedzialnymi, ostrożnymi i zwracającymi uwagę na przeróżne ryzyka, które mogą w efekcie prowadzić do wielu kar i problemów finansowych. Niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Bardzo często uszkodzenia wynikają nie stricte z naszej winy, a z niedopatrzenia, niedopilnowania lub zwykłego roztargnienia, nie zaś zaplanowanych działań, które miały doprowadzić innych ludzi do finansowej ruiny. Ubezpieczenie OC mieszkania obejmuje np.:
Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje także mieszkańców w razie wyjścia z domu, jednak wyłącznie w niektórych i ściśle wyselekcjonowanych przypadkach, określanych w OWU jako czynności życia prywatnego. Mogą to być:
Lista jest jednak znacznie dłuższa, gdyż obejmuje nawet tak precyzyjnie opisane sytuacje, jak pływanie łodzią bądź obsługę uli. We wszystkich powyższych przypadkach ubezpieczenie OC domu oczywiście działa na naszą korzyść w przypadku, gdy to my podczas wykonywania tego typu aktywności zrobimy krzywdę osobom postronnym lub ich mieniu. Dla przykładu podczas jazdy na rowerze uszkodzimy samochód lub w chwili wynajmu pokoju hotelowego uszkodzimy jego wyposażenie. Warto przemyśleć to rozszerzenie dodatkowe. Ubezpieczenie domu – porównywarka z pewnością okaże się pomocna w liczeniu wszelkich wydatków.
Nie zawsze jednak towarzystwo ubezpieczeniowe tuż po otrzymaniu informacji o wystąpieniu szkody przekaże poszkodowanemu odszkodowanie w odpowiedniej dla sytuacji wysokości. Największym problemem okazuje się bowiem działanie celowe lub rażące niedbalstwo, przez które towarzystwo może uchylić się od odpowiedzialności. Termin działania celowego odnosi się oczywiście do sytuacji, gdy wyrządzimy szkodę umyślnie, znając wszelkie idące za tym potencjalne skutki. Niedbalstwem z kolei jest niedopilnowanie psa przez brak zapięcia go na smyczy, zostawienie otwartych drzwi podczas wichury.
Fot.: Pixabay/pexels.com