Ubezpieczenie OC mieszkania – warto się zdecydować?

Ubezpieczenie OC mieszkania – warto się zdecydować?

Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wielu zmotoryzowanych zna pojęcie ubezpieczenia OC – odpowiedzialności cywilnej – z tego, że jest wymagane przez prawo o ruchu drogowym. W przeciwieństwie jednak do AC nie chroni osób objętych ubezpieczeniem, a jedynie poszkodowanych w wyniku naszych działań, zatem w sytuacji, gdy to my jesteśmy sprawcami. Produkt ten jest przeznaczony dla osób, które cenią sobie finansowe bezpieczeństwo i doskonale zdają sobie sprawę z wysokości kosztów, które są związane z usunięciem wielu zniszczeń spowodowanych przez mieszkańców lub gości danego domu. Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie OC i poznaj jego zalety oraz to, przed czym chroni.

Ubezpieczenie  OC mieszkania – przed czym Cię chroni?

Staramy się być ludźmi odpowiedzialnymi, ostrożnymi i zwracającymi uwagę na przeróżne ryzyka, które mogą w efekcie prowadzić do wielu kar i problemów finansowych. Niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Bardzo często uszkodzenia wynikają nie stricte z naszej winy, a z niedopatrzenia, niedopilnowania lub zwykłego roztargnienia, nie zaś zaplanowanych działań, które miały doprowadzić innych ludzi do finansowej ruiny. Ubezpieczenie OC mieszkania obejmuje np.:

  • uszkodzenia wynikające z awarii różnych domowych urządzeń, np. pralki lub zmywarki i idące za tym zalanie sąsiada znajdującego się niżej bądź obok,
  • uszkodzenia spowodowane działaniem dzieci, np. graniem w piłkę lub jazdą na rowerze czy też deskorolce,
  • podpalenie innego mieszkania spowodowane uszkodzeniem np. systemu wentylacji,
  • zniszczenie bramy wjazdowej sąsiada przez nasze urządzenie, np. kosiarkę,
  • i wiele innych.

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje także mieszkańców w razie wyjścia z domu, jednak wyłącznie w niektórych i ściśle wyselekcjonowanych przypadkach, określanych w OWU jako czynności życia prywatnego. Mogą to być:

  • zajęcia edukacyjne i hobbystyczne pozaszkolne,
  • aktywność fizyczną poza miejscem zamieszkania,
  • różne czynności wykonywane przy domu i związane bezpośrednio z właściwym utrzymaniem posiadanej nieruchomości.

Lista jest jednak znacznie dłuższa, gdyż obejmuje nawet tak precyzyjnie opisane sytuacje, jak pływanie łodzią bądź obsługę uli. We wszystkich powyższych przypadkach ubezpieczenie OC domu oczywiście działa na naszą korzyść w przypadku, gdy to my podczas wykonywania tego typu aktywności zrobimy krzywdę osobom postronnym lub ich mieniu. Dla przykładu podczas jazdy na rowerze uszkodzimy samochód lub w chwili wynajmu pokoju hotelowego uszkodzimy jego wyposażenie. Warto przemyśleć to rozszerzenie dodatkowe. Ubezpieczenie domu – porównywarka z pewnością okaże się pomocna w liczeniu wszelkich wydatków.

OC mieszkania – jakie są wykluczenia?

Nie zawsze jednak towarzystwo ubezpieczeniowe tuż po otrzymaniu informacji o wystąpieniu szkody przekaże poszkodowanemu odszkodowanie w odpowiedniej dla sytuacji wysokości. Największym problemem okazuje się bowiem działanie celowe lub rażące niedbalstwo, przez które towarzystwo może uchylić się od odpowiedzialności. Termin działania celowego odnosi się oczywiście do sytuacji, gdy wyrządzimy szkodę umyślnie, znając wszelkie idące za tym potencjalne skutki. Niedbalstwem z kolei jest niedopilnowanie psa przez brak zapięcia go na smyczy, zostawienie otwartych drzwi podczas wichury.

Fot.: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Buty na jesień 2021. Oto modele, które będziemy nosić w nadchodzącym sezonie
Buty na jesień 2021. Oto modele, które będziemy nosić w nadchodzącym sezonie
Chcesz wiedzieć, jakie buty będą modne w zbliżającym się jesiennym sezonie? Przeczytaj nasz artykuł!
Jak ubrać się na spotkanie biznesowe? Poradnik dla mężczyzny
Jak ubrać się na spotkanie biznesowe? Poradnik dla mężczyzny
Sprawdź, w jaki sposób warto budować garderobę, by mieć w niej stylizację na każdą okazję. Doceń rolę dodatków i postaraj się dopasować je do okoliczności. Zawsze bądź profesjonalny i prezentuj się ze swojej najlepszej strony.
Jak dobrać koszulę na wesele?
Jak dobrać koszulę na wesele?
Właściwie wybrany kolor, fason oraz rozmiar koszuli na wesele, pozwoli Ci na świetną prezencję i komfortową zabawę.
Ostatnie wpisy