Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy przychodzą wiosna i lato, przypominamy sobie, jak ważna jest ochrona skóry przed słońcem. Ale czy pamiętamy też o ochronie włosów? Promieniowanie UV również im może zaszkodzić. Nie dla wszystkich jest oczywiste to, że o włosy też należy szczególnie dbać latem. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób chronić włosy przed promieniowaniem UV. 

Dlaczego ochrona włosów przed promieniowaniem UV jest tak ważna?

Ochrona włosów przed słońcem jest konieczna, jeżeli nie chcesz borykać się z ich wypadaniem i osłabieniem. Ekspozycja włosów na silne promieniowanie wiąże się bowiem z odchyleniem łusek włosów i niszczeniem ich kory. Efektami tego są łamliwość i suchość włosów. Jeżeli nie zadbasz o odpowiednią ochronę, to Twoje włosy po lecie mogą stracić swoją sprężystość, miękkość i blask. Słońce ma również negatywny wpływ na cebulki włosów, może przyczynić się do ich wypadania. Ponadto, jeśli nie stosuje się odpowiednich środków ochrony, kolor włosów może wypłowieć. 

Jaki rodzaj włosów jest najbardziej narażony na szkodliwe promieniowanie UV?

Posiadaczki każdego rodzaju włosów powinny zadbać o ochronę przed promieniowaniem UV. Jednak najbardziej narażone są włosy wysokoporowate i jasne. One z natury są bardziej suche i podatne na działanie czynników zewnętrznych. Jeżeli jesteś kręconowłosą blondynką, to uważnie przeczytaj ten artykuł. 

W jaki sposób chronić włosy przed promieniowaniem UV?

Jeżeli kochasz lato i słoneczne dni, a jednocześnie chcesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami przez cały rok, to koniecznie zapoznaj się poniższymi radami. Dotyczą sposobów ochrony włosów przed promieniowaniem UV. 

1. Mycie włosów delikatnymi szamponami

Latem siłą rzeczy częściej myjemy włosy, bo kąpiemy się w morzu czy jeziorze oraz zwyczajnie się pocimy. Z tego powodu w okresie wakacyjnym szczególnie warto zadbać o to, aby szampony, których używamy, były jak najdelikatniejsze. Tylko takie kosmetyki nie będą podrażniały skóry głowy i zdzierały bariery ochronnej z włosów. Postaw więc na delikatne szampony. Są to takie kosmetyki, które nie mają w składzie mocnych detergentów, takich jak SLL, SLES itp.

2. Pamiętaj o stosowaniu odżywek i masek

Na wakacjach nie mamy czasu na pielęgnację włosów. Łatwo więc o zaniedbanie stosowania masek i odżywek po każdym myciu. Jest to jednak niezbędne do tego, aby włosy były chronione przed słońcem. Jeżeli nie będziesz zapominała o nałożeniu takich produktów po umyciu włosów, to będą one nawilżone oraz chronione przed działaniem słońca. Szczególnie ważne jest stosowanie odżywek emolientowych. 

3. Są kosmetyki z filtrami UV!

W drogeriach są dostępne kosmetyki do włosów zawierające filtr UV. Są to na przykład specjalne mgiełki i olejki. Warto latem się w nie zaopatrzyć, aby cały czas chronić swoje włosy. 

4. Zakładaj chusty i kapelusze

Latem chroń przed słońcem włosy i głowę. Dzięki założeniu kapelusza lub chusty sprawisz, że między słońcem a pasmami będzie bariera. Nie pozwoli ona na niszczenie włosów. Warto zakupić przed wyjazdem na wakacje stylową chustę i cieszyć się piękną pogodą!

Zdj. główne: Thomas Koukas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak w subtelny sposób ozdobić salon na jesień?
Jak w subtelny sposób ozdobić salon na jesień?
Zobacz, jak udekorować salon na jesień, by każdy wieczór spędzić w przyjemny sposób!
Czy seniorzy mogą wziąć pożyczkę?
Czy seniorzy mogą wziąć pożyczkę?
Na rynku dostępnych jest wiele instytucji finansowych, które nie wprowadzają pod względem górnej granicy wieku żadnych ograniczeń.
Alternatywy dla sukienek wieczorowych
Alternatywy dla sukienek wieczorowych
Sukienki to klasyka jeśli chodzi o stylizacje wieczorowe. Czy jednak są jedyną opcją? Niekoniecznie! Poznaj nasze 3 propozycje wyjątkowo modnych, eleganckich, ale także wygodnych alternatyw.
Ostatnie wpisy