Toskania – podróż śladem winnic

Toskania – podróż śladem winnic

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Letni okres trwa w najlepsze. Planując wakacje, warto znaleźć miejsca, które będą nie tylko piękne, ale również czegoś nas nauczą. Jednym z takich miejsc jest z pewnością bajkowa Toskania. Rusz z nami śladem przepięknych winnic.

Toskania – dlaczego warto ją odwiedzić?

Toskania to nie tylko piękne widoki, ale przede wszystkim prawdziwe włoskie smaki i cudowne trunki. Szczególną uwagę warto zwrócić na dwa regiony – Chianti i Val d’Orcia. To właśnie te miejsca słyną z win o najciekawszym bukiecie smaków.

Wina z regionu Chianti

To właśnie w tej części Toskanii powstają jedne z najsmaczniejszych win na świecie. Od ponad trzech stuleci region ten cieszy się dobrą winiarską sławą. Zapoczątkował ją wielki książę Toskanii – Kosma III Medyceusz, 24 września 1716 r. Władca ten wydał wówczas werdykt, który określał obszar produkcji win – Carmignano, Pomino, Valdarno di Sopra oraz Chianti.

Aby skosztować przepysznych win z regionu Chianti warto wybrać się na wycieczkę w okolicach września. To właśnie w tym czasie zbiera się winorośle Sangiovese. Jest to kluczowa odmiana używana do produkcji wina Chianti. Dodatkowo właśnie w tym okresie można wziąć udział w regionalnych festiwalach wina np. Vino al Vino w miasteczku Panzano in Chianti.

Jeśli podróż planowana jest na inny okres, warto kierować się w okolice zabytkowych miasteczek w regionie Chianti. Tawerny i małe rodzinne restauracje w swojej ofercie mają wina, które zachwycą każdego smakosza. Dostępne są cały rok. Warto przygotować odpowiednie obuwie, bowiem drogi w tym miejscu są pełne wzniesień.

Miejsca winem płynące

Castello di Verrazzano to wyjątkowo malownicze miejsce. Położony wśród pagórków zamek z XII wieku w swych komnatach i piwnicach kryje wina godne królów. Poza tym skosztować można także octu balsamicznego i oliwy z oliwek. Degustacja odbywa się w późnorenesansowym ogrodzie, który otacza posiadłość.

Miasto targowe – Greve in Chianti leży 31 km na południe od Florencji. W samym centrum znaleźć można wyjątkowy plac w kształcie trójkąta oraz zabytkowy klasztor franciszkanów. Od stuleci na tym właśnie placu odbywa się targowisko. Produkty, które można na nim nabyć, to regionalne trunki, w tym wina Chianti. Aby dokonać degustacji, warto zajrzeć do Greve.

Vignamaggio to piękna posiadłość, której powstanie datowane jest na XIV w. Właśnie w tym miejscu produkowanych jest rocznie około 230 tys. butelek wina. Znaleźć można odmiany takie jak: Chianti Classico Riserva, Chianti Classico, a także Vinsanto del Chianti Classico DOC. Dodatkowo, miejsce to zwiedzić można w towarzystwie przewodnika, który nie tylko opowie o ogrodach oraz posiadłości, ale zaprosi na degustację win wraz z obiadem.

Wina z Val d’Orcia

Mówiąc o Toskańskich winach, nie można z pewnością zapomnieć o regionie Val d’Orcia. Krajobraz tego miejsca zdominowany został przez pola i winnice. Ponadto uprawia się świetnej jakości oliwki, słoneczniki oraz cyprysy. Uwagę zwraca także sam kolor gleby w tym regionie, określany przez malarzy jako siena palona, czyli spalona ziemia. Wisienką na torcie są zabytkowe kamienne miasta oraz imponujące wille.

Co ciekawe, dolina rzeki Orcia w całości została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Winnice Val d’Orcia

To właśnie tu kręcono sceny z Gladiatora. Region ten pięknie prezentuje się na zdjęciach, stąd łatka najczęściej fotografowanego miejsca w Toskanii. Poza zdjęciami ta część Toskanii słynie z intensywnych win. Ich smak określić można jako niepowtarzalny.

Ilość winnic w tej okolicy jest ogromna, warto odwiedzić jak najwięcej z nich. Przykładowo, Podere le Ripi to biodynamiczna winnica. Winorośle, które się w niej znajdują, sadzone są wyjątkowo blisko siebie. Właśnie ten zabieg powoduje, że wino ma tak wyjątkowy smak. Poza trunkami, zakupić można także oliwę z oliwek.

Wyjątkowość tego miejsca podkreśla serdeczność mieszkańców, którzy nie tylko polecają się wzajemnie, ale są także wyjątkowo gościnni. Widać, że w tym regionie Toskanii panuje iście rodzinna atmosfera. Wina, które nabyć można w każdej winnicy, smakiem przypominać będą wakacje, a zapachem słońce i ziemię Toskanii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy twoja garderoba skrywa marki, które zasługują na miano wyjątkowych?
Czy twoja garderoba skrywa marki, które zasługują na miano wyjątkowych?
Odkryj wyjątkowe marki ukryte w twojej garderobie i dowiedz się, dlaczego one| zasługują na to miano. Artykuł pełen inspiracji dla miłośników mody.
Personalizowanie prezentów: Jak unikalne grawerowane zapalniczki zaskakują odbiorców
Personalizowanie prezentów: Jak unikalne grawerowane zapalniczki zaskakują odbiorców
Odkryj świat personalizowanych prezentów i niespodzianek, które możesz tworzyć dzięki grawerowanym zapalniczkom. Dowiedz się, jak takie prezenty mogą zaskakiwać i tworzyć niezapomniane wspomnienia.
Jakie perfumy wybierać na lato?
Jakie perfumy wybierać na lato?
Większość osób chce ładnie pachnieć, ale jak dobrać zapach, aby współgrał z naszą skórą oraz z porą roku? Latem lepiej postawić na lżejsze aromaty niż zimą czy jesienią. Poznaj nasze wskazówki!
Ostatnie wpisy