Kiedy zły nastrój to powód do niepokoju?

Kiedy zły nastrój to powód do niepokoju?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Obniżenie nastroju i złe samopoczucie przydarzają się każdemu. Istnieją jednak sytuacje, gdy stany te nie przemijają – może się nam wtedy wydawać, że ich zażegnanie jest niemożliwe. W takich momentach warto zastanowić się, czy nie dotknęła nas depresja.

Emocjonalny dołek czy depresja?

Depresja to zespół chorobowy, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Stale rośnie także świadomość na temat tego problemu – dzięki temu uzyskanie pomocy jest coraz łatwiejsze. Warto zaznaczyć, że dolegliwość ta nie jest żadnym powodem do wstydu i może dotyczyć naprawdę każdego.

Prawdopodobnie wszyscy z nas mieli kiedyś do czynienia w życiu z momentami gorszego samopoczucia psychicznego. Przyczyn może być naprawdę wiele – to m.in. wydarzenia związane z życiem zawodowym, konflikty w życiu prywatnym czy różnego rodzaju niepowodzenia. Tego typu „dołki” to część naszego życia, która pozwala bardziej docenić okresy przepełnione szczęściem. Jeśli jednak apatia, brak zainteresowania czymkolwiek oraz przygnębienie trwają co najmniej 14 dni, a nic nie jest w stanie poprawić nam humoru, prawdopodobnie mamy do czynienia z poważną chorobą – depresją. Warto ją jak najszybciej zdiagnozować i przystąpić do leczenia od razu po otrzymaniu wytycznych od lekarza. Najpopularniejszą metodą zwalczania tej dolegliwości jest terapia farmakologiczna połączona z psychoterapią. Receptę na antydepresanty uzyskać również online – między innymi na stronie https://receptomat.pl/.

Różnice między spadkiem nastroju a depresją

Istnieje wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę, gdy chcemy porównać chwile pełne smutku z typowymi objawami depresji. W momentach, w których dotyka nas tzw. chandra, doznajemy obniżenia nastroju krótkotrwale. W przypadku choroby jest ono jednak przewlekłe – ponadto często nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnego powodu. Co więcej, depresja poza samym smutkiem niesie za sobą również wiele innych objawów. Dodatkową oznaką, która wskazuje na dolegliwości na tle psychicznym, są problemy z krytycznym myśleniem i rzetelnym postrzeganiem własnej sytuacji, choć są to czynniki, które niezwykle ciężko zidentyfikować samemu.

Gdy odczuwamy smutek, bardzo często humor poprawiają nam nasze ulubione rzeczy – przesłuchanie playlisty, którą lubimy, wypicie gorącej herbaty z miodem czy przekąszenie pysznego przysmaku. Osoba, którą dotknęła depresja, przestaje jednak odczuwać radość z takich drobnych rzeczy: długotrwała apatia wymaga często specjalistycznej pomocy.

Depresja to nie tylko smutek

Warto wiedzieć, że objawy, które występują przy depresji, to znacznie więcej niż spadek samopoczucia czy brak zainteresowania względem tego, co zwykle nas cieszy. Istnieje także szereg innych symptomów, które mogą wskazywać, że dolega nam właśnie depresja.

Osoby chorujące na depresję bardzo często miewają problemy z zasypianiem – często jest to powiązane z niepokojem i zbyt dogłębnym analizowaniem różnych negatywnych sytuacji. Ponadto często obserwuje się spadek masy ciała lub też jego przyrost. Cierpiący na depresję mają tendencję do utraty apetytu lub zajadania swoich smutków, co prowadzi do problemów z utrzymaniem zdrowej wagi. Osoby chore miewają także zaburzenia libido oraz zespoły bólowe. Depresja to dolegliwość, której z pewnością nie warto bagatelizować – jeśli zauważasz u siebie tego typu objawy, które utrzymują się przez dłuższy czas, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Fot.: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie unikalnej biżuterii z wykorzystaniem kolorowych kamieni naturalnych
Tworzenie unikalnej biżuterii z wykorzystaniem kolorowych kamieni naturalnych
Odkryj fascynujący świat biżuterii ręcznie tworzonej z naturalnych, kolorowych kamieni. Dowiedz się, jak stworzyć unikalne ozdoby, które odzwierciedlają Twoją osobowość.
Garnitur na wesele w stylu glamour – podpowiadamy, co wybrać
Garnitur na wesele w stylu glamour – podpowiadamy, co wybrać
Jak dopasować garnitur, jeśli wesele będzie odbywać się w stylu glamour?
Pomysły na luksusowe prezenty z klasą dla przyjaciółki
Pomysły na luksusowe prezenty z klasą dla przyjaciółki
Chcesz kupić przyjaciółce elegancki prezent i szukasz inspiracji? Jesteś w bardzo dobrym miejscu! Sprawdź nasze pomysły i zachwyć ją!
Ostatnie wpisy