Poszetka w marynarce a styl smart casual

Poszetka w marynarce a styl smart casual

Dodatki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Smart casual jest określany również mianem sportowej elegancji. Stanowi połączenie cech stylu eleganckiego oraz sportowego. Garnitur zastępowany jest tutaj najczęściej marynarką i spodniami typu chino. Zamiast jedwabnego krawata włożyć można natomiast poszetkę. Co jeszcze warto wiedzieć na temat smart casual? Jak dobrać idealną poszetkę do stylizacji tego typu?

Cechy charakterystyczne stylu smart casual

W szafie każdego miłośnika stylu smart casual znaleźć powinna się co najmniej jedna sportowa, nieformalna marynarka. Tym, co ją wyróżnia, jest to, że jest ona nieco krótsza od modeli garniturowych. Marynarka tego typu najczęściej wykonana jest z wełny, bawełny lub lnu. Do cech charakterystycznych tych materiałów zaliczyć można to, że gwarantują one należyty komfort termiczny, bez względu na temperaturę. Jeżeli chodzi o kolorystykę, marynarka w stylu smart casual może być zarówno gładka – granatowa czy czarna – jak i pokryta drobnym wzorem, na przykład kratą czy pepitką. Co do fasonu najlepszym rozwiązaniem będzie slim fit.

Żadna stylizacja smart casual nie obędzie się także bez chinosów, czyli bawełnianych spodni, które w drugiej połowie XX wieku nosili studenci najbardziej elitarnych amerykańskich uczelni. Chinosy dostępne są w wielu różnych wersjach kolorystycznych, co sprawia, że każdy mężczyzna znajdzie tutaj coś dla siebie, bez względu na indywidualne upodobania. Do tego typu spodni pasują koszule zarówno gładkie, jak i wzorzyste.

Jakiego rodzaju koszule najlepiej będą się sprawdzać podczas tworzenia stylizacji utrzymanej w klimacie smart casual? Mogą być one wykonane z bawełny twill czy oxford. Cechą charakterystyczną pierwszej z nich jest łatwość prasowania, drugiej – obecność niego grubszego, płóciennego splotu. Taką koszulę zdobić może na przykład wzór w kratę. Posiadać może ona kołnierzyk typu hidden button-down z wyłogami zapinanymi od spodu na niewielkie guziki.

W nieco chłodniejsze dni stylizację smart casual uzupełnić można o dwurzędowy płaszcz z 2 kieszeniami i szerokim kołnierzem, który skutecznie chroni przed chłodem i wiatrem. Wiosną oraz wczesną jesienią dobrze sprawdzać będzie się natomiast krótka, pikowana kurtka.

Jak dopasować poszetkę w stylu smart casual?

Aby dopasować poszetkę do stylizacji smart casual, kierować można się jedną z poniższych zasad. Najpopularniejsza głosi, że dodatek tego typu dopasowujemy pod kolor krawata. Oba te elementy powinny być utrzymane w podobnej kolorystyce, lecz nie mogą być wykonane z tej samej tkaniny. Taka stylizacja prezentuje się bardzo spójnie i cieszy oko. Zasadę tę z powodzeniem stosować można również przy tworzeniu stroju nieco bardziej formalnego. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by poszetka nawiązywała do krawata barwą dodatkową, która znajduje się na drugim planie. Przykładem mogą być modele z kontrastowymi, kolorowymi rantami. Co zrobić w sytuacji, w której stylizacja smart casual nie obejmuje krawata? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie dopasowanie poszetki do koloru marynarki. Jeżeli jest ona jednobarwna, bardzo dobrze komponować będzie się z wzorzystą poszetką. Do marynarki w kratę dobrać można natomiast chusteczkę w jednym z kolorów składających się na ten motyw. A co, jeżeli chodzi o dopasowanie poszetki pod kolor koszuli? Jeśli jest ona biała, zdecydować można się na dodatek w tym samym kolorze, ułożony w fantazyjny sposób, na przykład prezydencki. Gdy koszulę pokrywają prążki, krata czy różnego rodzaju mikrowzory, poszetka powinna korespondować z danym wzorem. Przy dopasowywaniu poszetki szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby pasowała ona nie tylko do elementu garderoby, który znajduje się w jej bezpośrednim sąsiedztwie, lecz do wszystkich elementów stylizacji. Marynarka, koszula, krawat, spodnie oraz buty powinny tworzyć wraz z nią jedną, spójną całość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zabiegi pielęgnacyjne na piękne i zdrowe włosy
Zabiegi pielęgnacyjne na piękne i zdrowe włosy
Widzisz, że Twoje włosy potrzebują regeneracji? Oto, które zabiegi do włosów możesz wykonać w domu, a które u fryzjera!
Jak różne rodzaje miodu wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak różne rodzaje miodu wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?
Czy wiesz, że miód, klasyczny składnik diety, może mieć różne właściwości prozdrowotne? Przeczytaj, jak różne rodzaje miodu mogą wpływać na twoje zdrowie i samopoczucie.
Jak poprawić swoją kondycję fizyczną podczas weekendowego obozu fitness
Jak poprawić swoją kondycję fizyczną podczas weekendowego obozu fitness
Odkryj, jak poprawić swoją kondycję i cieszyć się zdrowiem dzięki wyjątkowemu obozowi fitness. Zdobądź wskazówki i porady od ekspertów, jak maksymalnie wykorzystać swój weekend!
Ostatnie wpisy