Jedwab – czy wiesz wszystko o najdroższej tkaninie świata?

Jedwab – czy wiesz wszystko o najdroższej tkaninie świata?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Często słyszymy porównanie, że coś jest jedwabiście gładkie. Nie bez powodu – tkanina z jedwabiu uchodzi za najdelikatniejszą i najprzyjemniejszą w dotyku już od ponad 5000 lat. Co warto o nim wiedzieć?

Dawno, dawno temu…

Badania archeologów wskazują na to, że jedwab wytwarzano już w starożytnych Chinach ok. 3600 r. p.n.e. Legenda głosi, że wynalezienie najdroższej tkaniny świata zawdzięczamy żonie chińskiego cesarza, Xi Lingshi. Kobieta chciała sprawdzić przyczynę obumierania drzew morowych w sadzie rosnącym obok pałacu. Zauważyła, że obsiadają je białe larwy, które przędą błyszczące kokony. Przypadkowo jeden z nich wpadł do wrzątku, a po chwili okazało się, że można z niego wyciągnąć długą delikatną nić. 

Chińczycy przez blisko 2000 lat strzegli tajemnicy produkcji tkaniny, a zdradzenie największego sekretu groziło karą śmierci. Jedwab z Chin do innych krajów eksportowano tzw. jedwabnym szlakiem. Zaopatrywali się w niego władcy Bizancjum i to właśnie tam, w 550 r. złamano tajemnicę jego produkcji. Dopiero w XVII wieku jedwabnictwo rozszerzyło się na całą Europę, jednak Chiny nadal są głównym producentem jedwabiu na świecie. W 2005 roku kraj ten wyprodukował 290 003 tej tkaniny.  

Etapy produkcji

Produkcja jedwabiu nie może odbyć się bez jedwabników, czyli owadów z gatunku motyli. Żywią się one liśćmi morwy i dębu praktycznie bez przerwy, dlatego w ciągu czterech tygodni potrafią zwiększyć swoją masę 10 000 razy. Po czwartym linieniu, czyli po mniej więcej 45 dniach od wylęgu, stworzenia owijają się w kokon, co zajmuje im około trzech dni. Następnie, jedwabniki rozdzielają się na te, które przepoczwarzą się w motyla oraz na te, z których zostanie pozyskany jedwab. To właśnie ich kokony wkłada się do wrzącej wody, by pozyskać nić. Z jednego owada można pozyskać nawet 1,6 km białego sznurka. Takie włókna poddawane są procesowi przędzenia, by uzyskać przędzę jedwabną, z której powstanie gotowa tkanina.

Fenomen jedwabiu

Każdy, kto choć raz dotknie jedwabnej tkaniny, zachwyci się jej gładkością, miękkością
i śliskością. Przez swój subtelny i delikatny połysk świetnie sprawdzi się do szycia eleganckich ubrań i dodatków, szczególnie tych na wyjątkowe, wieczorowe okazje. Z jedwabiu produkuje się także biskupie ornaty. Jego główną zaletą jest jednak odporność na rozciąganie i sprężystość, przez co odporny jest na gniecenie. Z racji, iż tkanina składa się z włókien naturalnych pochodzenia zwierzęcego, nie uczula oraz nie podrażnia skóry. Nie przyciąga również do siebie kurzu i roztoczy Jedwab cechuje się wysoką higroskopijnością – potrafi wchłonąć nawet 30% pary wodnej. Wbrew pozorom umie dobrze utrzymywać ciepło, przez co jedwabna apaszka będzie tak samo chronić przed zimnem jak wełniany szal. Udowodniono również, że noszenie odzieży z tego przyjemnego materiału wpływa korzystnie na układ nerwowy. Zawarte w tkaninie aminokwasy mają działania uspokajające, dlatego warto spać w jedwabnej pościeli. Podczas snu właściwa temperatura ciała będzie cały czas utrzymywana zarówno w zimie, jak i w lecie.

Są jednak i wady

Niestety, jedwab potrafi zmienić swój kształt pod wpływem wody. Należy więc zachowywać ostrożność podczas prania ubrań uszytych z tej tkaniny – nie powinno się go intensywnie zgniatać i wyżymać, a najlepiej poddać je czyszczeniu chemicznemu. Również suszenie nie może odbywać się na słońcu, gdyż materiał jest wrażliwy na działanie promieni słonecznych. Jedwabna odzież, która wisi przez długi czas nieużywana w szafie, staje się pożółkła, wyblakła i mniej wytrzymała. Niestety jest również idealną pożywką dla moli.

Sztuczny jedwab

Znany od tysięcy lat jedwab doczekał się także swojego zamiennika. Tzw. sztuczny jedwab wytwarzany jest z celulozy drzewnej, a jego nazwy pochodzą od sposobu, w jaki wytwarza się włókno. Tym sposobem wyróżniamy jedwab miedziowy, octanowy, kolodionowy
i wiskozowy. To z tego ostatniego najczęściej wytwarzane są apaszki, sukienki i garnitury. Sztuczny jedwab nie jest jednak tak sprężysty jak naturalny. Również jego powierzchnia jest mniej gładka i przy pocieraniu skrzypi niczym śnieg pod butami w mroźny dzień. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Męskie perfumy na lato. Poznaj nasze typy
Męskie perfumy na lato. Poznaj nasze typy
Szukasz męskich perfum na lato? Poznaj kultowe zapachy, które na pewno Cię zachwycą!
Jak przygotować się do badania dróg oddechowych – poradnik dla pacjentów
Jak przygotować się do badania dróg oddechowych – poradnik dla pacjentów
Przygotuj się skutecznie do badania dróg oddechowych. Dowiedz się wszystkiego o procedurze, rodzajach badań i sposobach przygotowania. Spraw, aby twoja wizyta u specjalisty była spokojna i bezstresowa.
Rodzaje peelingu do twarzy: Odkryj idealny sposób na odnowienie skóry
Rodzaje peelingu do twarzy: Odkryj idealny sposób na odnowienie skóry
Twoja skóra zasługuje na pielęgnację, która ją odświeża i rewitalizuje. Peelingu do twarzy są doskonałym rozwiązaniem, aby pozbyć się martwego naskórka, zmniejszyć niedoskonałości i przywrócić skórze młodzieńczy blask.
Ostatnie wpisy