Jak odpowiednio zadbać o skórę atopową?

Jak odpowiednio zadbać o skórę atopową?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła dolegliwość o charakterze zapalnym, która nierzadko towarzyszy choremu przez całe życie. Obecnie zaliczana jest już do chorób cywilizacyjnych. Może dotyczyć zarówno osób dorosłych, dzieci, jak i niemowląt. Ze względu na to, że przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, bardzo istotne jest odpowiednie leczenie i pielęgnacja skóry atopowej. Jak odpowiednio o nią zadbać? Podpowiadamy.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

W zapobieganiu nawrotom AZS ważne jest unikanie czynników, które wywołują rzut choroby. Choć dolegliwość ta często ma podłoże genetyczne, to w wielu przypadkach spowodowana jest przez czynniki środowiskowe, a więc różnego rodzaju detergenty, kosmetyki, zanieczyszczenie powietrza, kurz, roztocze czy alergie pokarmowe. Może ją wywoływać również przewlekły stres. 

Dlatego właśnie tak istotne jest unikanie czynników drażniących, a więc stosowanie preparatów, które są pozbawione substancji wywołujących zaczerwienienie, świąd czy pieczenie skóry. W przypadku kiedy musimy zastosować detergenty, używajmy rękawic ochronnych i jeśli to konieczne, również gogli. 

Skóra atopowa a unikanie gorących kąpieli

Warto mieć świadomość, że atopowa skóra nie lubi długich i gorących kąpieli. Chociaż oczyszczanie skóry z łuski, martwego naskórka, a przede wszystkim czynników drażniących jest bardzo istotne, to temperatura wody powinna wówczas mieścić się w zakresie między 34 a 37 stopni. 

Z kolei zbyt długie moczenie skóry atopowej w wodzie powoduje macerację naskórka, co zaostrza stany chorobowe. Z tego powodu kąpiel nie powinna trwać zbyt długo. Do wody z kolei warto dodać płynu, który w składzie zawiera emolienty tworzące na powierzchni skóry subtelną powłokę chroniącą ją przed wysuszeniem i kontaktem z patogenami. 

Skóra atopowa a odpowiednia pielęgnacja

Sucha skóra twarzy, zaczerwienienie, świąd i pieczenie to często tylko jedne z najłagodniejszych objawów atopowego zapalenia skóry. Dlatego pacjenci zmagający, się z tą dermatozą, powinni szczególną uwagę zwracać na pielęgnację. Trzeba regularnie oczyszczać skórę twarzy, dłoni i całego ciała z pozostałości martwego naskórka, a także czynników alergennych i drażniących. W tym celu należy używać pianek i żeli pozbawionych mocnych detergentów. 

Do pielęgnacji należy stosować jedynie preparaty hipoalergiczne dedykowane cerze wrażliwej, atopowej czy naczynkowej, które są pozbawione alkoholu, mocnych detergentów, parabenów, substancji zapachowych czy barwników. Powinny one działać nawilżająco i okluzyjnie. 

Skóra atopowa a ochrona przeciwsłoneczna

Każda osoba powinna codziennie stosować krem z wysokim filtrem, ponieważ promieniowanie UVA dociera do nas o każdej porze roku, nawet przez szyby czy chmury i powoduje wiele negatywnych skutków dla naszej skóry. osoby Pacjenci z AZS mają zaburzone funkcje ochronne skóry, dlatego w ich przypadku ochrona przeciwsłoneczna jest szczególnie istotna. 

Osoby cierpiące na AZS powinny więc codziennie stosować krem z wysokim filtrem. Podczas jego wyboru powinni kierować się tymi samymi kryteriami, co podczas zakupu kosmetyków, a więc stawiać na produkty hipoalergiczne, pozbawione substancji drażniących i alergennych. Najlepiej wybrać krem z filtrem SPF 50. 

Skóra atopowa a skład ubrań

Osoby cierpiące na AZS powinny szczególną uwagę zwracać na skład swoich ubrań. Muszą być one wykonane z materiału przyjaznego dla skóry, który umożliwia jej oddychanie. W takim przypadku najlepiej zrezygnować ze sztucznych materiałów powodujących zbieranie się potu będącego idealnym siedliskiem do namnażania się bakterii.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozróżnianie roli psychologa i psychiatry w diagnozowaniu i leczeniu depresji oraz wpływ neurologii na zdrowie psychiczne dzieci
Rozróżnianie roli psychologa i psychiatry w diagnozowaniu i leczeniu depresji oraz wpływ neurologii na zdrowie psychiczne dzieci
Artykuł tłumaczy, jak Psychologia, Psychiatria i Neurologia wspólnie przyczyniają się do diagnozowania i leczenia depresji, ze szczególnym uwzględnieniem ich roli dla zdrowia psychicznego dzieci.
EMS – co musisz wiedzieć zanim zaczniesz?
EMS – co musisz wiedzieć zanim zaczniesz?
Słyszałeś o treningu EMS, ale nie jesteś pewien, czym jest i jak się na niego przygotować? Sprawdź, na czym to polega, czy jest skuteczne i czy może być skutecznym rozwiązaniem treningowym dla Ciebie.
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – jakie mają zalety?
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – jakie mają zalety?
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV to jeden z najlepszych sposobów ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może prowadzić do uszkodzeń wzroku i zwiększać ryzyko zachorowania na choroby oczu. Dlatego, noszenie okularów z filtrem UV jest ważne zarówno dla osób, które spędzają dużo czasu na słońcu, jak i dla tych, którzy mają wrażliwe oczy lub problemy z widzeniem.
Ostatnie wpisy