Hotel du Cap Eden Roc – legendarny hotel, którego bywalcami byli Elizabeth Taylor, Ernest Hemingway czy Winston Churchill

Hotel du Cap Eden Roc – legendarny hotel, którego bywalcami byli Elizabeth Taylor, Ernest Hemingway czy Winston Churchill

Styl życia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierasz się do Francji? Oto budynek, który warto zobaczyć. Hotel du Cap Eden Roc, w którym bywały największe światowe sławy, zachwyca wszystkich do dnia dzisiejszego.

Hotel du Cap Eden Roc – nie ma takiego drugiego!

Przy cichej ulicy na skalistym cyplu Cap d’Antibes znajduje się miejsce, o którym być może już kiedyś słyszałaś. To Hotel du Cap Eden Roc. Jeden z najwspanialszych na świecie obiektów historycznych, którego prezencja wprost zachwyca. Klasyczne linie architektoniczne, meble pochodzące z okresów Ludwika XV i Ludwika XVI, złocone lustra i żyrandole… A to nie wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym miejscu!

Historia obiektu

Potencjał miejsca w Cap d’Antibes zauważył Hippolyte de Villemessant, założyciel francuskiej gazety „Le Figaro”. Mężczyzna postanowił zbudować tu w 1869 r. Villę Soleil, która miała być idealnym miejscem dla twórców poszukujących inspiracji. Następne lata to niestety okres, gdy Villa Soleil była zapomniana i osamotniona, ale do czasu. Przełomem okazał się moment, gdy budynek zauważył hotelarz z Piemontu – Antoine Sella. Postanowił przywrócić świetność tego budynku i w 1889 r. zaprezentował światu Hotel du Cap Eden Roc. 

Zimowa rezydencja

Przez następne lata hotel pozostawał zimową rezydencją. Było to pokłosie tego, że wybrzeża Morza Śródziemnego były uznawane wówczas za niezdrowe w okresie letnim. W latach dwudziestych na całe lato zdecydowała się wynająć budynek para – Gerald i Sara Murphy. Było to postrzegane wtedy jako bardzo odważna decyzja. Wraz z nimi Cap Eden Roc zaczął tętnić życiem. Pojawiło się tam wielu artystów wywodzących się z tzw. Straconego Pokolenia, m.in. Francis Scott Fitzgerald oraz Ernest Hemingway. Warto dodać, że Fitzgerald uwiecznił hotel jako Hôtel des Etrangers w swojej powieści „Czuła jest noc”. Z kolei w 1938 r. lato spędziła tu rodzina Kennedych wraz z 21-letnim wtedy Johnem F. Kennedym. 

Ulubione miejsce gwiazd filmowych

Wśród gości Hotelu du Cap Eden Roc było mnóstwo gwiazd filmu, które bardzo chętnie przybywały tam zwłaszcza podczas corocznego festiwalu w Cannes. Pojawiali się tam również najsłynniejsi politycy. Na długiej liście hotelowych gości znaleźli się m.in.: Marlena Dietrich, Orson Welles, książę i księżna Windsoru, Winston Churchill i Charles de Gaulle. Elizabeth Taylor i Richard Burton przebywali w hotelu w trakcie swojego miesiąca miodowego. 

II wojna światowa i nowy początek

Gdy nadeszły czasy II wojny światowej, hotel zmienił swój charakter. Monumentalny budynek stał się głównym szpitalem wojskowym oraz kwaterą wojsk alianckich. Gdy nadeszły lata sześćdziesiąte, zauroczeni hotelem Maja i Rudolph Oetker postanowili go kupić, co nie było takie łatwe.

Finalizacja tej transakcji zajęła 5 lat, ale dla tego miejsca rozpoczęła się nowa era. W 2007 r. rozpoczęła się zakończona w 2013 r. renowacja obiektu, doglądana przez panią Oetker oraz architekta Luca Svetchine’a. Aktualnie hotel składa się z 3 budynków: Hotelu du Cap, Eden Roc i Les 2 Fontaines. Hôtel du Cap Eden Roc należy do Oetker Collection, zarządzanej przez rodzinę Oetker. Do dziś cieszy się dużym powodzeniem wśród miłośników luksusowego wypoczynku.

Zdj. główne: John Jason Junior/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowe wiosenne buty Cię obcierają? Zastosuj nasze porady a problem zniknie!
Nowe wiosenne buty Cię obcierają? Zastosuj nasze porady a problem zniknie!
Twoje nowe wiosenne buty przynoszą Ci mnóstwo bólu? Są na to sposoby – poznaj je!
Gadżety dla hobbystów – doradzamy ciekawe podarunki
Gadżety dla hobbystów – doradzamy ciekawe podarunki
Udany prezent powinien przede wszystkim szczerze cieszyć obdarowaną osobę. Podpowiadamy więc, jakie gadżety wybrać na prezent dla hobbystów, aby mieć pewność, że druga osoba będzie zachwycona.
Jak dobrać idealnie dopasowaną sukienkę na wesele – praktyczny przewodnik
Jak dobrać idealnie dopasowaną sukienkę na wesele – praktyczny przewodnik
Szukasz doskonałej sukienki na wesele? Odkryj jak wybrać model, który podkreśli Twoją sylwetkę, dopasować kolory i dodatki. Zdobywaj komplementy, czując się przy tym komfortowo.
Ostatnie wpisy