Mniej znaczy więcej, to maksyma znana od lat i sprawdzająca się w wielu dziedzinach życia, między innymi w modzie. Od kiedy na rynku odzieżowym pojawia się coraz więcej ofert i przytłaczająca ilość możliwości wyboru materiałów, to coraz więcej osób stawia na elegancką prostotę. Na czym polega minimalizm w ubiorze? Minimalizm z nutą luksusu – poznaj 6 wskazówek na unikatowy styl!
Moda na minimalistyczny styl w ubiorze znana jest od dawna, jednak pojawiające się non stop sezonowe trendy, nieraz zrzucają ją z piedestału. Tacy znani projektanci jak Calvin Klein czy Giorgio Armani pokochali prostotę, stawiając ją ponad maksymalizm, a stonowane kolory ponad szeroką paletą barw. Minimalistyczny styl ubierania, zwłaszcza w dobie pandemii, ponownie podbija wybiegi i światowe ulice.
Klasa wiąże się z maksimum prostoty. Zawsze korzystniej jest wybrać mniej niż zestawić ze sobą za dużo części garderoby i w efekcie wyglądać komicznie. Jak mówią najwięksi światowi projektanci, to właśnie prostota jest ich myślą przewodnią na każdym etapie tworzenia – zaczynając od projektu poprzez wybór materiału i wykonanie, a kończąc na sesji zdjęciowej.
Minimalizm z nutą luksusu w świecie mody polega też na tym, że projektanci używają ograniczonej palety kolorów. Jakie barwy są podstawowe? To odcienie takie jak biały, czarny, granatowy, szary oraz beżowy. Każdy z tych kolorów doskonale wygląda sam, ale też dobrze współgra w zestawieniu z innym. Klasyczne połączenie bieli z czernią lub granatem zawsze zda egzamin, podobnie jak zestawienie beżu z kolorem dżinsowym. Jeśli chcesz, by Twój styl też stał się minimalistyczny, to buduj swoje stylizacje na zasadzie kontrastów lub wybierając jeden kolor.
Żeby stworzyć wyjątkową stylizację, trzeba nieustannie być skupionym na najmniejszych szczegółach
– to słowa włoskiego projektanta Giorgio Armaniego, który kocha minimalizm w modzie.
W jego projektach nie ma miejsca na niedociągnięcia, a wszystko ma tworzyć idealną całość. Styliści i twórcy mody sięgają po materiały z najwyższej półki: czystą wełną na garnitury, bawełnę na spodnie i koszule, wysokiej jakości kaszmir na swetry.
Projektanci, którym przyświeca dewiza minimalizmu, tworzą projekty oddające minimum emocji. Wiele osób krytykuje taką modę, określając ją zimną, prostą i bezpłciową. To nie do końca prawda! To, że dana kreacja nie ma falban, bądź nie ozdobiono jej błyszczącymi kamyczkami, nie oznacza, że jest nudna. Minimaliści po prostu odbiegają od ukrytych metafor, a skupiają się głównie na konstrukcji, formie i projekcie.
Projektanci minimalistyczni nazywają siebie samych konstruktorami. Dlaczego? Ponieważ projekty, które tworzą, są złożone, jednak w oczach odbiorcy wydają się być bardzo proste.
W minimalistycznej modzie nie ma miejsce na nadmiar. Główną zasadą minimalizmu są czyste powierzchnie i redukcja dodatków. Osoby ceniące minimalizm nie używają wzorzystych tkanin, ani tym bardziej nadruków. Co więc preferują? Przede wszystkim materiały w podstawowych kolorach, których niczym dodatkowym nie ozdabiają.