Connect with us

Wpisz czego szukasz

Selectiver

Styl życia

Toskania – podróż śladem winnic

Fot. Amit Janco/Unsplash.com

Letni okres trwa w najlepsze. Planując wakacje, warto znaleźć miejsca, które będą nie tylko piękne, ale również czegoś nas nauczą. Jednym z takich miejsc jest z pewnością bajkowa Toskania. Rusz z nami śladem przepięknych winnic.

Toskania – dlaczego warto ją odwiedzić?

Toskania to nie tylko piękne widoki, ale przede wszystkim prawdziwe włoskie smaki i cudowne trunki. Szczególną uwagę warto zwrócić na dwa regiony – Chianti i Val d’Orcia. To właśnie te miejsca słyną z win o najciekawszym bukiecie smaków.

Wina z regionu Chianti

To właśnie w tej części Toskanii powstają jedne z najsmaczniejszych win na świecie. Od ponad trzech stuleci region ten cieszy się dobrą winiarską sławą. Zapoczątkował ją wielki książę Toskanii – Kosma III Medyceusz, 24 września 1716 r. Władca ten wydał wówczas werdykt, który określał obszar produkcji win – Carmignano, Pomino, Valdarno di Sopra oraz Chianti.

Aby skosztować przepysznych win z regionu Chianti warto wybrać się na wycieczkę w okolicach września. To właśnie w tym czasie zbiera się winorośle Sangiovese. Jest to kluczowa odmiana używana do produkcji wina Chianti. Dodatkowo właśnie w tym okresie można wziąć udział w regionalnych festiwalach wina np. Vino al Vino w miasteczku Panzano in Chianti.

Jeśli podróż planowana jest na inny okres, warto kierować się w okolice zabytkowych miasteczek w regionie Chianti. Tawerny i małe rodzinne restauracje w swojej ofercie mają wina, które zachwycą każdego smakosza. Dostępne są cały rok. Warto przygotować odpowiednie obuwie, bowiem drogi w tym miejscu są pełne wzniesień.

Miejsca winem płynące

Castello di Verrazzano to wyjątkowo malownicze miejsce. Położony wśród pagórków zamek z XII wieku w swych komnatach i piwnicach kryje wina godne królów. Poza tym skosztować można także octu balsamicznego i oliwy z oliwek. Degustacja odbywa się w późnorenesansowym ogrodzie, który otacza posiadłość.

Miasto targowe – Greve in Chianti leży 31 km na południe od Florencji. W samym centrum znaleźć można wyjątkowy plac w kształcie trójkąta oraz zabytkowy klasztor franciszkanów. Od stuleci na tym właśnie placu odbywa się targowisko. Produkty, które można na nim nabyć, to regionalne trunki, w tym wina Chianti. Aby dokonać degustacji, warto zajrzeć do Greve.

Vignamaggio to piękna posiadłość, której powstanie datowane jest na XIV w. Właśnie w tym miejscu produkowanych jest rocznie około 230 tys. butelek wina. Znaleźć można odmiany takie jak: Chianti Classico Riserva, Chianti Classico, a także Vinsanto del Chianti Classico DOC. Dodatkowo, miejsce to zwiedzić można w towarzystwie przewodnika, który nie tylko opowie o ogrodach oraz posiadłości, ale zaprosi na degustację win wraz z obiadem.

Wina z Val d’Orcia

Mówiąc o Toskańskich winach, nie można z pewnością zapomnieć o regionie Val d’Orcia. Krajobraz tego miejsca zdominowany został przez pola i winnice. Ponadto uprawia się świetnej jakości oliwki, słoneczniki oraz cyprysy. Uwagę zwraca także sam kolor gleby w tym regionie, określany przez malarzy jako siena palona, czyli spalona ziemia. Wisienką na torcie są zabytkowe kamienne miasta oraz imponujące wille.

Co ciekawe, dolina rzeki Orcia w całości została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Winnice Val d’Orcia

To właśnie tu kręcono sceny z Gladiatora. Region ten pięknie prezentuje się na zdjęciach, stąd łatka najczęściej fotografowanego miejsca w Toskanii. Poza zdjęciami ta część Toskanii słynie z intensywnych win. Ich smak określić można jako niepowtarzalny.

Ilość winnic w tej okolicy jest ogromna, warto odwiedzić jak najwięcej z nich. Przykładowo, Podere le Ripi to biodynamiczna winnica. Winorośle, które się w niej znajdują, sadzone są wyjątkowo blisko siebie. Właśnie ten zabieg powoduje, że wino ma tak wyjątkowy smak. Poza trunkami, zakupić można także oliwę z oliwek.

Wyjątkowość tego miejsca podkreśla serdeczność mieszkańców, którzy nie tylko polecają się wzajemnie, ale są także wyjątkowo gościnni. Widać, że w tym regionie Toskanii panuje iście rodzinna atmosfera. Wina, które nabyć można w każdej winnicy, smakiem przypominać będą wakacje, a zapachem słońce i ziemię Toskanii.

Lekkie pióro i miłość do pisania kształtowała na studiach dziennikarskich. Swoje doświadczenie zawodowe zaczęła zdobywać już w liceum. Ceni dobrze wykonany makijaż. Uwielbia delikatność i elegancję Francuzek. Fanka perfumiarni i indywidualnie dobranych zapachów.

Kliknij by skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy

Ubrania

Kylie Jener zachwyca na pokładzie swojego odrzutowca! Nie zgadniecie co ma na sobie!

Dodatki

Stylistka Lawirantka podpowiada, jakie będą najważniejsze trendy nadchodzących miesięcy.

Uroda

Poznaj urodowe trendy na sezon wiosna-lato 2021!

Styl życia

To właśnie oni kreują makijażowe trendy na świecie. Najlepsi wizażyści, którym zaufały hollywoodzkie sławy!