Jakie procedury może zlecić lekarz przez teleporadę?

Jakie procedury może zlecić lekarz przez teleporadę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Teleporada lekarska jest pełnoprawną wizytą, podczas której pracownik medyczny może przeprowadzić dokładny wywiad, wystawić zwolnienie i receptę bądź zlecić dalsze badania. Sprawdzamy, jakie dokładnie procedury mogą zostać zlecone podczas konsultacji zdalnej.

Od 2018 roku w Polsce działa program e-skierowań, czyli skierowań wystawianych w formie elektronicznej, które wykorzystuje się między innymi w telemedycynie. Zarówno elektroniczna dokumentacja, jak i możliwość przeprowadzania wizyt lekarskich w trybie zdalnym (w tym online) sprzyjają nie tylko modernizacji systemów medycznych, lecz przede wszystkim umożliwiają lepszą koordynację opieki nad pacjentami. 

Jakie dokumenty może wystawić lekarz podczas teleporady?

Konsultacje lekarskie przeprowadzane w trybie zdalnym stają się coraz powszechniejszym i chętniej wybieranym rozwiązaniem ze względu na wygodę, bezpieczeństwo i elastyczność. Na e-wizytę umówimy się nie tylko w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czy korzystania z prywatnych abonamentów medycznych, lecz także poprzez dedykowane serwisy, które stworzono z myślą o przeprowadzaniu całodobowych konsultacji lekarskich online. Na takich portalach jak Receptomat.pl do wybranego specjalisty umówimy się w kilka minut, wybierając najbardziej dogodny dla siebie termin. Dzięki takiej formie spotkania z lekarzem z jednej strony unikamy stania w długich kolejkach czy oczekiwania na połączenie, a z drugiej mamy pewność, że w przychodni nie zarazimy się od innych chorych pacjentów. System przeprowadzania zdalnych wizyt jest szczególnie wygodny dla osób starszych i niepełnosprawnych, ale sprawdzi się także, gdy mieszkamy daleko od przychodni albo mamy małe dzieci.

Warto podkreślić, że teleporada lekarska niczym nie różni się od tradycyjnej wizyty w gabinecie. Podczas takiej konsultacji możemy opowiedzieć lekarzowi o wszystkich obawach i dolegliwościach, a także wykonać samobadanie pod kierunkiem specjalisty. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu może wystawić receptę, zwolnienie lub skierowanie.

To, jakie skierowania i świadczenia podczas telewizyty może wystawić lekarz, zależy przede wszystkim od usługodawcy. Sytuacja może różnie się prezentować w zależności od tego, czy leczymy się w prywatnych placówkach, czy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przykładowo podczas teleporady nie zawsze otrzymamy skierowanie na tomografię komputerową, badanie endoskopowe, mammografia czy biopsję. Niekiedy zdarza się, że podczas zdalnej konsultacji lekarz sugeruje osobiste stawienie się w placówce medycznej w celu wykonania dokładniejszych badań, które posłużą później za podstawę podczas wydawania skierowań.

Podczas teleporady lekarz może za to, po zgromadzeniu odpowiednich informacji, wystawić skierowania na badania laboratoryjne lub obrazowe, a także do specjalisty czy na leczenie szpitalne bądź ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne.

Fot.: Thirdman/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na jaki materiał warto postawić w wakacje? Odpowiedź jest tylko jedna
Na jaki materiał warto postawić w wakacje? Odpowiedź jest tylko jedna
Jak się ubierać podczas upalnych dni? Co się sprawdzi na wyjazd? Podpowiadamy, w jaki materiał warto zainwestować!
Jak wybrać idealną pamiątkę na ważne okazje w życiu dziecka?
Jak wybrać idealną pamiątkę na ważne okazje w życiu dziecka?
Zamknij w pamiątkę najważniejsze chwile z życia twojego dziecka! Dowiedz się, jak dobrać unikalne pamiątki, które będą symbolizować te wyjątkowe momenty.
5 wskazówek pielęgnacji męskich włosów
5 wskazówek pielęgnacji męskich włosów
Poszukujesz najlepszej pielęgnacji do męskich włosów? Oto jak mężczyźni powinni dbać o swoje włosy!
Ostatnie wpisy