Dopełnia stylizację, podkreśla jej elegancki charakter, a przy tym występuje w wielu odsłonach. Krawat, bo o nim mowa, powinien być odpowiednio dobrany. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Mogłoby się wydawać, że krawat jest już na tyle powszechnym elementem męskich stylizacji, że każdy bez problemu dobierze go idealnie. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Mężczyźni często nie wiedzą, jaki kolor wybrać ani też jaką długość, a już tym bardziej szerokość.
Zaczynając od początku, krawat może być standardowy (mający między 7 a 9 centymetrów szerokości, najbardziej uniwersalny), wąski (między 4 a 6 centymetrów szerokości) oraz szeroki (powyżej 9 centymetrów szerokości). Może też być wykonany z różnych materiałów, jak między innymi jedwab, wełna, bawełna czy poliester.
Istotnymi cechami są kolor oraz wzór krawatu. Tutaj do wyboru są gładkie krawaty jednolite, w prążki lub paski, w kropki i groszki, w geometryczne wzory, w drobny rzucik lub mocno wzorzyste.
Musimy zawsze pamiętać o tym, by krawat był proporcjonalny do naszej sylwetki oraz twarzy. Mężczyźni o szerokich barkach i rozbudowanych ramionach nie będą się dobrze prezentować w cienkich krawatach, a szczupli panowie w szerokich. Przy okazji dotyczy to także klap marynarki – te również dobieramy proporcjonalnie do sylwetki. Przyjmuje się ponadto, że szerokość krawatu powinna odpowiadać szerokości klap.
Wybierając krawat, zwracamy także uwagę na jego długość. Prawidłowo zawiązany krawat sięga albo do górnej krawędzi sprzączki od paska, albo delikatnie nad nią, ale nie wyżej niż 2 centymetry.
Pozostaje jeszcze kwestia doboru koloru krawatu do koszuli oraz całego garnituru. Najogólniej mówiąc, jednolity, gładki krawat granatowy lub bordowy jest najbardziej uniwersalny i pasuje do większości garniturów oraz koszul.
Duże pole do stylizacyjnego popisu mamy przede wszystkim w przypadku białej koszuli. Do niej pasują niemal wszystkie kolory i wzory. Do jasnoniebieskiej koszuli dopasujemy zaś granatowy krawat, ale i bordowy, ciemnozielony, żółty oraz różowy.
Do granatowego garnituru zakładamy krawat bordowy, ciemnozielony, granatowy, brązowy, szary lub czarny; do szarego – bordowy, czarny albo szary; do brązowego – granatowy, ciemnofioletowy, brązowy, bordowy, pomarańczowy, żółty lub rudy.
Wybierając krawat, kierujemy się nie tylko jego szerokością, długością i kolorem. Równie ważny jest sposób wiązania. Do wyboru są trzy propozycje, przy czym panuje ogólna zasada – wiązanie nie może wyglądać niechlujnie ani też jakby powstało z wielkim wysiłkiem. Najprostsze jest wiązanie typu czwórka w dłoni, świetnie prezentuje się też węzeł połowa Windsora, natomiast najbardziej formalny jest duży węzeł typu pełny Windsor.
Krawat nosimy przy wielu okazjach, jednak są sytuacje, kiedy nie jest on mile widziany, a wręcz można powiedzieć, że nawet zakazany. Mowa o stylizacji ze smokingiem w roli głównej. Wówczas krawat musi koniecznie zostać zastąpiony elegancką muchą. Taka sama sytuacja jest, kiedy zakładamy frak lub kiedy wybieramy się na formalną okazję wieczorem, na przykład na bal.
Zdj. główne: Rhii Photography/unsplash.com